Inauguracja nowo utworzonego Ponadregionalnego Centrum POLINTEGRA, Warszawa, 27.10.2014 r.

27 października 2014 roku w warszawskiej siedzibie PwC, 62 instytucje podpisały umowę powołującą Ponadregionalne Centrum Naukowo-Przemysłowe POLINTEGRA. Jest to pierwsza w Polsce platforma współpracy nauki i biznesu na rzecz rozwoju i komercjalizacji nowoczesnych technologii polimerowych i biopolimerowych pomiędzy firmami z sektorów przemysłu wykorzystującego polimery i biopolimery a instytucjami naukowymi i badawczymi na rzecz innowacyjności polskiej przedsiębiorczości.

„Polimery i biopolimery są kluczowym surowcem stosowanym w przetwórstwie tworzyw sztucznych,  przemyśle chemicznym, spożywczym, celulozowo-papierniczym, tekstylno-odzieżowym, w  rolnictwie, medycynie, elektronice  i innych sektorach.  Polska nauka ma ogromny potencjał, który może wspierać gospodarkę w rozwoju nowoczesnych technologii polimerowych. Zadaniem Centrum POLINTEGRA jest organizowanie współpracy w sektorze, w szczególności wspieranie komercjalizacji nowoczesnych technologii polimerowych i biopolimerowych” – powiedziała dr hab. inż. Danuta Ciechańska, Dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, jednego z inicjatorów powołanego Centrum.

W uroczystości udział wzięli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jacek Guliński, a także przedstawiciele administracji centralnej i samorządowej oraz przedstawiciele 62 jednostek naukowych i firm tworzących Centrum.

„Gorąco wspieramy ideę powołania Centrum POLINTEGRA. Taka organizacja jest potrzebna, aby ułatwiać współpracę i stymulować rozwój branży polimerowej, która jest ważną częścią gospodarki, kreującą innowacje, miejsca pracy i eksport” – powiedziała Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jacek Guliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powiedział: „Centrum POLINTEGRA to kolejny przykład na to, że polska nauka i biznes mogą skutecznie współdziałać. Liczymy na to, że współpraca tak dużej liczby instytucji naukowych i biznesu przyczyni się do skutecznej komercjalizacji projektów badawczych Polski m. in. w ramach unijnego programu Horyzont 2020”.

Centrum będzie koordynować i promować działania zmierzające do opracowania nowych technologii i ich komercjalizacji, kreować wspólne działania innowacyjne na etapie prac koncepcyjnych i rozwojowych, wspierać współpracę naukowo-techniczną między jednostkami naukowo-badawczymi a podmiotami gospodarczymi, rozwijać współpracę z instytucjami zagranicznymi oraz promować powstanie Programu Strategicznego i Programów Sektorowych w obszarach: syntezy, modyfikacji, przetwórstwa i aplikacji (bio) – polimerów.

 „Z analiz PwC jasno wynika, że przedsiębiorstwa nie widzą możliwości innowacyjnego rozwoju bez dopływu wiedzy ze środowiska badawczego” – powiedział Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce, które od lat doradza firmom i ośrodkom naukowym jak komercjalizować wyniki badań naukowych i pozyskiwać wsparcie na projekty badawcze, czy to w formie dotacji czy ulg na nowe technologie. Wspieramy firmy w opracowywaniu strategii innowacji i przygotowaniu operacyjnym do działalności badawczo-rozwojowej, bo wierzymy, że dzięki temu biznes naszych klientów lepiej się rozwija” – dodał Adam Krasoń.

 „Centrum POLINTEGRA wpisuje się w globalny trend współpracy nauki i przemysłu. Cieszymy się, że możemy wspierać ten projekt, który nawiązuje do najlepszych praktyk europejskich w obszarze B+R, szczególnie w przededniu uruchomienia konkursów z nowej perspektywy finansowej 2014-2020„ – powiedział Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem doradztwa prawno-podatkowego PwC.

Dyrektor w zespole pomocy publicznej PwC –  Beata Tylman powiedziała: „Formy współpracy takie jak Centum POLINTEGRA mogą istotnie zwiększyć liczbę projektów badawczych realizowanych w ramach Perspektywy Finansowej 2014-2020 oraz Programu Horyzont 2020. Centrum POLINTEGRA nawiązuje do najlepszych praktyk europejskich w tym zakresie, jak np.: Stowarzyszenie EPNOE (European Polysaccharyde Network of Excellence).